Vážení priatelia!
80 rokovexistencie našej planéty je iba zlomok sekundy vo vesmíre.
80 rokovexistencie človeka znamená mnoho životných skúseností.
80 rokovexistencie školy znamená, že jej prah prekročilo množstvo žiakov, že prví prváci v tejto škole majú dnes viac ako 86 rokov.
Tých päť generácií žiakov školy je história, ktorá je zapísaná v kronike života, v kronike školy i obce.
K našej škole ma viaže silné puto nielen preto, že som tu chodila ja, ale čítať, písať, počítať sa tu učili moji rodičia, sestra, starí rodičia, bude tu chodiť môj syn. Jemu a ostatným deťom chcem vštepiť tú istú lásku, spolupatričnosť k tejto budove, aby im spomienka na ňu nevybledla ani po rokoch, keď už budú študentmi strednej či vysokej školy, keď tu budú vodiť svoje deti či vnúčatá.
To mi umožňuje nielen povolanie učiteľky, ale aj post riaditeľky školy. Preto sa snažím vyvíjať také aktivity, ktoré smerujú k modernizácii ale zároveň udržiavaniu historického ducha tejto školy.
Budem sa i naďalej snažiť, aby tento duch bol v srdciach nielen našich žiakov, ale aby na našu školu boli hrdí všetci občania Lodna.
Túto publikáciu som zostavila pri príležitosti 80. výročia Základnej školy v Lodne. Čerpala som zo školských kroník i kroniky obce Lodno. Opisuje začiatky školstva v obci, históriu vzniku našej školy, zaujímavosti zo školských lavíc. Pre zachytenie autenticity sú zachované typické slová či slovosled tej – ktorej doby, či priamo vypísané citácie z kroník. Vymenovaní sú všetci pedagogickí či nepedagogickí zamestnanci pôsobiaci v tejto inštitúcii od jej vzniku. Nemožno zabudnúť na úspechy našich žiakov v rôznych súťažiach. Mnohí žiaci rozvíjali svoj talent a dnes sú z nich známi ľudia nielen v obci, ale i na Slovensku.
Poďakovanie patrí všetkým pedagógom a pracovníkom, ktorí svojím zodpovedným prístupom formovali osobnosť žiakov za 80 rokov existencie školy v Lodne.
Beáta Dubovická, riaditeľka ZŠ Lodno
HISTÓRIA ŠKOLSTVA V LODNE
„Elementárna školská výchova obce Lodno v roku 1918 bola v tom najprimitívnejšom stave. Na jestvujúce rímsko – katolíckej ľudovej škole – ako na veľkej väčšine škôl severného katolíckeho Slovenska – vyučovali nekvalifikované učiteľské sily. Boli to zväčša sedliaci, ktorí pri nejakom svojom povolaní – ako drotárstvo – nadobudli na svete vedomosti písania a čítania. Títo učitelia vykonávali a vyučovali im zverený dorast obe primerane ich vzdelaniu t.j. tým najzákladnejším vedomostiam písania, čítania a počtovania.
K úplnému zanedbaniu elementárneho vzdelania obyvateľstva vo veľkej miere napomáhalo úmyselné zanedbávanie školskej výchovy zo stránky maďarských školských vrchností, ktoré ako by sa boli chceli priamo vysmiať svojmu povolaniu, pracovali na tom, aby sa slovenskému ľudu ani toho najmenšieho vzdelania nedostalo. V školskej dochádzke bola takrečeno úplná voľnosť, t.j. do školy posielal svoje deti len ten, kto chcel, čo malo za následok, že väčšina obyvateľstva - v detskom veku – školu vôbec nenavštevovala.
Príchodom štátneho prevratu zároveň prišla ako neodkladná nutnosť reorganizácia dosavádnej výučby.
V roku 1923 rozhodlo sa obecné predstavenstvo za zriadenie dvojtriednej štátnej školy a onedlho pričinením horlivého pracovníka v tomto obore – štátneho školského inšpektora Karola Tačíka, dostala sa záležitosť do ministerstva školstva a národnej osvety. Tak počnúc dňom 1. januára 1926 zriadená bola v tunajšej obci rozhodnutím pána ministra školstva národnej osvety čís.130518/I.25 jednotriedna štátna škola. Týmto bol učinený počiatok jestvovania Štátnej ľudovej školy v Lodnom.
Prvým učiteľom na túto školu bol menovaný Martin Hlásnik, mladý 24 ročný učiteľ pochádzajúci z južného Slovenska od Lučenca. Novozriadená štátna škola – nemajúc ešte vlastnej budovy – umiestnená bola v školskej budove rímsko – katolíckej ľudovej školy. Zápis na školský rok 1925/26 bol prevedený dňa 5.I.1926 a riadne sa začalo vyučovať 6.I.1926. Zapísaných bolo 43 žiakov a to 24 chlapcov a 19 dievčat. V šk. roku epidemická nemoc sa nevyskytla. Hlavné očkovanie bolo prevedené 3.III.1926. Pre nedostatok miestností vyučovalo sa na škole polodenne. Celkový počet školských poldní činil 5552, z toho nezameškaných 5032, čo činí 90,6%. Zameškaných poldňov 344, čo činí 62% (ospravedlnených).
Neospravedlnených poldňov 176, čo činí 32%. Behom roku vystúpilo 5 žiakov a to 2 chlapci a 3 dievčatá. Úmrtie nenastalo. Školský rok 1925/26 skončil sa dňa 26.júna 1926 s 38 žiakmi a to s 22 chlapci a 16 dievčatami. „ (Školská kronika)
Takto začal písať Kroniku Štátnej ľudovej školy v Lodne v školskom roku 1925/26 Martin Hlásnik, prvý učiteľ miestnej štátnej ľudovej školy, študovaný učiteľ. S manželkou, tiež učiteľkou, bývali v správcovskom byte pri miestnej rímsko- katolíckej ľudovej škole.
Časť vnútra, t.j. triedy rímsko - katolíckej ľudovej školy v Lodne
v roku 1928
ZAČIATKY NAŠEJŠKOLY
Dňa 15.XI.1928 bola postúpená žiadosť o štátnu subvenciu referátom Ministerstva školstva a národnej osvety v Bratislave Ministerstvu školstva a národnej osvety v Prahe pod č. 6558/28-I. Na to ministerstvo školstva už 19. decembra 1928 povolilo subvenciu vo výške 200.000 Kč. Zásluhu mal tiež učiteľ Martin Hlásnik. To umožnilo pristúpiť k prípravným stavebným prácam. Urbárnici a tiež politickí občania povolili porub lesu vo výške hodnoty 150.000 Kč. Takýmto spôsobom sa zabezpečil úplný náklad na stavbu školy. „Čo sa týka zabezpečenia nákladov na stavbu zo strany obce, veľmi sa zaslúžil starosta obce Jozef Hoffer, ktorý veľkou horlivosťou pracoval, za čím skoršie vystavanie štátnej školy. Je to rozumný roľník nezištne pracujúci za lepšiu budúcnosť obce. Podobných ľudí medzi pospolitým ľudom na Kysuciach je nateraz naozaj veľmi málo.„
Cez prázdniny v roku 1929 sa koncom augusta pristúpilo k prípravným prácam k budovaniu novej štátne ľudovej školy. So stavbou sa započalo v mesiaci septembri , takže v tom roku bola stavba prevedená len do tej miery, že múry sa dostali pod strechu. Ostatná práca, ako i jej dokončenie ponechané bolo na leto roku 1930. Stavbu prevádzal architekt J. Vorsa z Trenčianskych Teplíc. Zaznamenania hodná je tá okolnosť, že
pri stavbe školy miestne obyvateľstvo – ako robotníci a furmani – neboli
temer vôbec zamestnaní, napriek tomu, že v zriaďovacej zmluve bolo jasne uvedené, že pri stavbe školy majú byť zamestnané len miestne pracovné sily. Príčinou toho bolo neprimerané honorovanie práce zo strany staviteľa.
Závoznícku prácu vykonali zväčša Lieskovania a z časti „poťahy staviteľove“. Murársku prácu, tesársku, klampiarsku, slovom odbornú prácu – vyjmúc natieračskú a z čiastky stolársku – vykonali výlučne robotníci z Moravy, čo sa dá vysvetliť tým, že i staviteľská firma , ktorá prácu prevádzala bola toho istého pôvodu. Týmto boli pravda miestni obyvatelia v značnej miere finančne ukrátení.
OTVORENIE NOVEJ ŠKOLSKEJ BUDOVY
Školský rok 1930/1931 sa začal dňa 1. IX. 1930 s dvoma triedami, nakoľko v novej školskej budove ešte nebolo zariadenie. Toto bolo dodané 10. IX.1930 a tým bolo dňom 13. IX.1930 umožnené započať vyučovanie vo vlastnej, novej školskej budove. Za druhú učiteľku bola dekrétom na štátnej ľudovej škole menovaná Gabriela Hlásniková. Keďže udržiavanie miestnej rímsko - katolíckej ľudovej školy sa miestna rímsko katolícka školská stolica zriekla, čím zanikla.
Na novú štátnu ľudovú školu pripadlo 147 školských dietok. Tak správa školy žiadala, aby bola povolená 3. postupná dočasná trieda. Na toto tretie učiteľské miesto bola ustanovená ako výpomocná učiteľka sl. Ľudmila Koblendová z Českého Tešína. Nakoľko nová školská budova mala 3 triedy a len 2 učebne, zavedená bola v I. a II. triede polodenná výučba.
Pohľad na novú školskú budovu
Hneď od presídlenia do novej školskej budovy počal sa učiteľský zbor so žiactvom pripravovať k oslave úradného odovzdania školskej budovy verejným účelom. Po dohode s pánom školským inšpektorom stanovený bol deň slávnosti na 28. X. 1930. Žiactvo cvičené bolo v speve, v prednášaní príležitostných básní, v telocvičných hrách a závodoch, ktorými program slávnosti mal byť spestrený.
Z 26. na 27. októbra nastala zmena v počasí – napadol sneh, do ktorého neustále pršal dážď striedavo so snehom za veľkých vetrov. Slávnosť bola po zaspievaní štátnych hymien zahájená o 10 hodine starostom obce Jozefom Hofferom za účasti pána školského inšpektora, obecného zastupiteľstva, miestneho dobrovoľného hasičského zboru, miestneho obyvateľstva a žiactva. Správca školy Martin Hlásnik preberajúc kľúče školskej budovy zdôraznil, že „sa bude zo všetkých síl snažiť, aby v našej škole mu zverenej dosiahnuté bolo to, čo národ od modernej slovenskej školy očakáva“.
Zo školskej kroniky o presídlení do novej školskej budovy
Učiteľ Martin Hlásnik a žiactvo
Štátnej ľudovej školy v Lodne v jubilejnom roku
II. trieda v školskom roku 1946/47
Žiacke práce
VÝVOJ ŠKOLY OD ROKU 1948 PO SÚČASNOSŤ
Novým Školským zákonom sa 1. septembra 1948 zmenil názov školy z ľudovej školy na Národnú školu v Lodne.
V školskom roku 1951/52 sa zrušila Neúplnej strednej školy pri Národnej škole v Lodne. Ostali iba žiaci od 1. do 5. ročníka na Národnej škole v Lodne. Stredná škola bola vymenovaná v Ochodnici. Národná škola Lodno bola iba 5 - triedna, vyučovalo sa na dve smeny v dvoch triedach.
V školskom roku 1965/1966 bola v školskej budove núdzove zriadená trieda, ktorá mala malé nevyhovujúce priestory. Strecha budovy sa musela každý rok opravovať, nakoľko škridľa bola veľmi zlá, pukala a týmto sa dostávala voda často do školského bytu, tried, čím sa znehodnocovala omietka.
Do školy aj do bytu bol v školskom roku 1967/68 zavedený celoobecný vodovod.
Od 1. septembra 1975 bol školský rok otvorený so 4 triedami, nakoľko piaty ročník bol pridelený do ZDŠ Kysucký Lieskovec. Škola v Lodne bola vedená ako ZDŠ pre 1.- 4.ročník. Školská budova pozostávala z dvoch učební, chodby, riaditeľne a miestnosti - bývalej učebne. Pri budove boli WC pre chlapcov a dievčatá.
Počas leta 1978 bola strecha školy pokrytá plechom a fasáda novonatretá.
Od roku 1975 sídli v budove už Základnej školy v Lodne aj materská škola a to v priestoroch bývalého učiteľského bytu.
Na návrh a požiadavku riaditeľstva školy Odbor školstva v Čadci vyhovel a v školskom roku 1989/90 sa uskutočnila rekonštrukcia v budove školy: boli zbúrané staré WC a vybudované nové splachovacie, vystavená bola kotolňa a zavedené ústredné kúrenie do celej budovy, z dvoch veľkých učební zriadili sa tri menšie zbúraním strednej priečky a vyhotovením dvoch, podlaha bola pokrytá gumou, zrekonštruovala sa elektroinštalácia, predĺžila sa chodba skrátením kabinetu, vymenili sa dvere, vymaľovali steny. Na prácach sa podieľali súkromné firmy.
V školskom roku 1991/92 sa vymenili staré, technicky zastarané okná za nové. Prácu zabezpečovala stavebná firma Ing. Jozefa Suriaka.
Od 1.7.2002 prešla zriaďovateľská funkcia z okresného úrad na obec. Všetci zamestnanci školy sa stali zamestnancami obce, ktorá sa stala zriaďovateľom školy.
V školskom roku 1993/94 sa vymenili odtokové ríny. V roku 1995 sa odstránil havarijný stav kotolne.
V roku 1999 sa odstránila stará omietka školy a nahodila nová – svojpomocne rodičmi. Materiál bol financovaný Okresným úradom Kysucké Nové Mesto, odbor školstva.
V šk. roku 1999/2000 sa 4. ročník žiakov z Lodna sa spojil so žiakmi zo ZŠ Kysucký Lieskovec, kde aj dochádzali. Trieda pre 4. ročník bola vytvorená v budove Materskej školy v Kys. Lieskovci.
V školskom roku 2000/2001 sa uskutočnila prístavba budovy školy o ďalšiu triedu, nakoľko sa počet žiakov v škole zvýšil na 4 samostatné triedy a dve triedy sa museli striedavo učiť na dve smeny dopoludnia a popoludní. Prvotný podnet na pristavenie ďalšej triedy dala učiteľka budúceho 4. ročníka Beáta Dubovická starostke obce pani Alžbete Suriakovej, keďže chcela zostať svojich žiakov učiť v Lodne. Realizovaním prístavby sa tak predišlo odchodu žiakov 4. ročníkov do Základnej školy Kysucký Lieskovec, ako sa to stalo v školskom roku 1999/2000. Prístavbou sa z pôvodnej riaditeľne stal vchod do budovy školy, čím sa zväčšila chodba a spolu s novou triedou bola pristavená riaditeľňa. Na zveľadovaní našej školy mal veľký podiel Okresný úrad v Kysuckom Novom Meste s prednostkou Ing. Janou Svrčkovou, o realizáciu prístavby sa pričinila pani starostka s riaditeľkou školy Mgr. Emíliou Husárikovou. Prístavbou sa tiež odstránilo dvojsmenné vyučovanie. V šk. r. 2002/03 bola prístavba (severná časť) školy zateplená a celá fasáda školy natretá, obnovené bolo oplotenie školského dvora. V šk. roku 2000/2001 sa počas realizácie prístavby vyučovalo v 1. a 2. ročníku dopoludnia a v 3. a 4. ročníku striedavo dopoludnia a popoludní.
K septembru 2005 boli vymaľované všetky triedy, sokle, lavice a stoličky veselými pastelovými farbami. Maliarske práce prevádza v škole pán maliar Martin Roman. V triedach boli namontované žalúzie, čím sa odstránila prašnosť závesov.
V júni 2006 bol v areáli školy postavený školský altánok, ktorý slúži nielen na oddych, ale i na výučbu žiakov pri priaznivom počasí. Stavbu uskutočnil pán Štefan Tvrdý.
V školskom roku 2006/07 bola podporená žiadosť v rámci projektu Otvorená škola – šport 2006 napísaná riaditeľkou školy Mgr. Beátou Dubovickou a na vybudovanie asfaltovej plochy školského ihriska bola škole poskytnutá suma 100.000,-Sk od Asociácie telesnej výchovy a športu. Tým sa zvýšila úroveň vyučovania telesnej výchovy na ihrisku, keďže predtým to bola iba trávnatá plocha.
Veľká rekonštrukcia v budove základnej školy
Na základe žiadosti o odstránenie havarijného stavu budovy (únik tepla do stropov, naťahovanie spodnej vlhoby) získala škola v roku 2007 z Ministerstva školstva Slovenskej republiky finančné prostriedky vo výške 1.500.000,-Sk. Tu sa začali veľké rekonštrukčné zmeny budovy našej školy. V mesiacoch november 2007 až január 2008 boli postupne v triedach a na chodbe znížené a zateplené stropy, namontované moderné neónové svetlá, na chodbe kazetový strop, odstránila sa stará drevená podlaha, pieskový násyp, podlaha sa zaizolovala, zateplila polystyrénom, bol naliaty betón, samonivelizačný poter a položila sa tvrdená protišmyková guma. Namontovaním sadrokartónov sa vyrovnali vnútorné priečky, čím sa triedy odhlučnili. Steny a sokle sa nanovo natreli, náter bol prevedený aj na radiátoroch a na vnútorných vchodových dverách, ktoré boli zároveň presklené, čím sa presvetlila hlavná chodba. Vydlaždená bola predchodba a vchodové hliníkové dvere sa vymenili za nové plastové. Rekonštrukčné práce prebiehali bez prerušenia prevádzky školy, dokonca i počas vianočných prázdnin.
Prístavba a nadstavba budovy školy
V školskom roku 2008/2009 boli na základe žiadosti zriaďovateľa Obce Lodno pridelené finančné prostriedky z MŠ SR vo výške 50.000 € a uskutočnená bola prístavba a nadstavba budovy školy. Práce začali v auguste 2008. Pristavila sa školská kuchyňa a jedáleň, rekonštruované boli priestory materskej školy, v nadstavbe bola vybudovaná telocvičňa, nová počítačová učebňa, miestnosť pre škôlkarov, kancelária a sociálne zariadenie. Vytvoril sa vchod zo školy priamo do jedálne, a tak sa odstránilo prechádzanie žiakov na mliečnu desiatu a obed po vonku. Rekonštrukčné práce prebiehajúce počas školského roka vykonávali najskôr firemní pracovníci, neskôr naši domáci majstri, ktorí ukázali svoju zručnosť a šikovnosť. Novo vytvorené miestnosti sú moderne vybavené, miestnosti a chodby vymaľované.
Slávnostné otvorenie prístavby a nadstavby školy sa uskutočnilo na otvorení školského roka 2009/2010. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o zmodernizovanie budovy školy pre našich žiakov.
V apríli - máji 2010 bola z poskytnutých finančných prostriedkov Úradu vlády SR zateplená škola a nanesená nová fasáda. Tak škola získala po rekonštrukčných prácach nielen novú podobu, ale aj nový šat. Pani učiteľky vyzdobili okná peknou výzdobou. Teraz je naša 80-ročná budova školy ako novopostavená.
Do budúcich rokov je naplánovaná aj ďalšia nadstavba nových priestorov školy, výmena krovu a strechy. Drevo na krov uskutočnenej a plánovanej nadstavby poskytol Urbariát obce Lodno. Vytvoria sa tak nové priestory pre kabinet učebných pomôcok, školskú knižnicu, archív a ďalšie učebne, nakoľko jedným z hlavných cieľov je vybudovať nové triedy na vyučovanie vyšších ročníkov v našej škole.
Rekonštrukcia kotolne
V školskom roku 2008/09 bola tiež zrekonštruovaná nová plynová kotolňa z finančných prostriedkov, ktoré zriaďovateľ získal z envirofondov. Budovu školy a vodu vyhrievajú teraz 3 plynové kotly. Zachovala sa aj kotolňa na pevné palivo.
Školské športové ihrisko
30.októbra 2009 bolo slávnostne otvorené nové multifunkčné školské športové ihrisko. Na jeho vybudovanie získal zriaďovateľ z Úradu vlády SR dotáciu 39.832,70 €. Práce sa začali v septembri dôkladnými úpravami a zväčšením pôvodnej asfaltovej plochy, odvodnením, vyrovnaním a položením umelej trávy. Namontované bolo silné osvetlenie, aby bolo umožnené športovať aj vo večerných hodinách. Pre zväčšenie plochy ihriska musel byť školský altánok premiestnený na opačnú stranu. Základné práce vykonávali najmä domáci majstri, položenie koberca, montáž osvetlenia, sietí a mantinelov firma Sportservice, s.r.o. Slávnostného otvorenia sa zúčastnil predseda Žilinského samosprávneho kraja Ing. Juraj Blanár, tiež Ing. Vladimír Macášek, pani Chládecká, poslanci za ŽSK a ďalšie významné osobnosti. Otvorenie začalo bohatým kultúrnym programom. Po slávnostnom príhovore pani starostky Alžbety Suriakovej a Ing. Blanára nasledovalo prestrihnutie pásky a futbalový výkop, ktorý odštartoval prvý futbalový zápas na ihrisku. Na otvorenie bola pozvaná aj verejnosť, nechýbalo občerstvenie. Upravilo sa aj okolie školy a ihriska.
ZAUJÍMAVOSTI VYPÍSANÉ ZO ŠKOLSKÝCH KRONÍK
Počty žiakov v jednotlivých školských rokoch:
1925/26: 43 žiakov (24 chlapcov, 19 dievčat) – 1 trieda
1926/27: 36 žiakov (23 chlapcov, 13 dievčat)
1927/28: 35 žiakov (24 chlapcov, 11 dievčat)
1928/29: 31 žiakov (19 chlapcov, 12 dievčat)
1929/30: 37 žiakov (17 chlapcov, 21dievčat)
V novej budove školy:
1930/31: 87 žiakov (44 chlapcov, 48 dievčat) - 2 triedy
1931/32: 159 žiakov (87 chlapcov, 72 dievčat) - 3 triedy
1932/33: 161 žiakov (85 chlapcov, 76 dievčat)
1933/34: 166 žiakov (87 chlapcov, 79 dievčat)
1934/35: 170 žiakov (91chlapcov, 79 dievčat)
1935/36: 184 žiakov (102 chlapcov, 82dievčat) – 4 triedy
1936/37: 181 žiakov (96 chlapcov, 85dievčat)
1937/38: 193 žiakov (99 chlapcov, 94 dievčat)
1938/39: 187 žiakov (92 chlapcov, 95 dievčat)
1939/40: 192 žiakov (96 chlapcov, 96 dievčat) – iba 2 triedy
1940/41: 202 žiakov (102 chlapcov, 100 dievčat) – 4 triedy!
1941/42: 196 žiakov (95 chlapcov, 101 dievčat)
1942/43: 194 žiakov (90 chlapcov, 104 dievčat)
1943/44: 184 žiakov (81 chlapcov, 103 dievčat)
1945/46: 167 žiakov (74 chlapcov, 93 dievčat)
1946/47: 173 žiakov (86 chlapcov, 87 dievčat)
1947/48: 168 žiakov (83 chlapcov, 85 dievčat)
1948/49: 167 žiakov (85 chlapcov, 82 dievčat)
1949/50: 120 žiakov (61 chlapcov, 59 dievčat)
1950/51: 120 žiakov (62 chlapcov, 58 dievčat)
1951/52: 119 žiakov (62 chlapcov, 57 dievčat) – 3 triedy
1952/53: 122 žiakov (61 chlapcov, 61 dievčat)
1953/54: 121 žiakov (60 chlapcov, 61 dievčat)
1954/55: 115 žiakov (58 chlapcov, 57 dievčat)
1955/56: 120 žiakov (63 chlapcov, 57 dievčat) - opäť 4 triedy
1956/57: 121 žiakov (64 chlapcov, 57 dievčat)
1957/58: chýba
1958/59: chýba
1959/60: 108 žiakov
1960/61: 107 žiakov
1961/62: chýba
1962/63: chýba
1963/64: 128 žiakov
1964/65: 119 žiakov
1965/66: 120 žiakov
1966/67: 119 žiakov
1967/68: 129 žiakov (77 chlapcov, 52 dievčat)
1968/69: chýba
1969/70: 131 žiakov
1970/71: 121 žiakov
1971/72: 117 žiakov (57 chlapcov, 60 dievčat)
1972/73: neuvedené
1973/74: neuvedené
1974/75: 119 žiakov 1. – 5 . ročníka
1975/76: 82 žiakov (48 chlapcov, 34dievčat) 1.- 4.roč.- na dve smeny
1976/77: 85 žiakov
1977/78: 80 žiakov
1978/79: 79 žiakov
1979/80: 81 žiakov
1980/81: 81 žiakov
1981/82: 87 žiakov (52 chlapcov, 35 dievčat)
1982/83: 84 žiakov (58 chlapcov, 26 dievčat)
1983/84: 81 žiakov (52 chlapcov, 29 dievčat)
1984/85: 69 žiakov (50 chlapcov, 19 dievčat) – 3 triedy, spojené ročníky
1985/86: 57 žiakov
1986/87: 61 žiakov (38 chlapcov, 23 dievčat)
1987/88: 52 žiakov (31 chlapcov, 21 dievčat)
1988/89: 57 žiakov (31 chlapcov, 26 dievčat)
1989/90: 57 žiakov (30 chlapcov, 27 dievčat)
1990/91: 54 žiakov (26 chlapcov, 28 dievčat)
1991/92: 51 žiakov (26 chlapcov, 25 dievčat)
1992/93: 40 žiakov
1993/94: 42 žiakov (19 chlapcov, 23 dievčat)
1994/95: 39 žiakov (17 chlapcov, 22 dievčat)
1995/96: 41 žiakov (17 chlapcov, 24 dievčat)
1996/97: 42 žiakov (20 chlapcov, 22 dievčat)
1997/98: 46 žiakov (16 chlapcov, 30 dievčat)
1998/99: 53 žiakov (20 chlapcov, 33 dievčat)
1999/00: 46 žiakov -1.- 3. ročník
2000/01: 66 žiakov - opäť 4 samostatné triedy triedy
2001/02: 69 žiakov (34 chlapcov, 35 dievčat)
2002/03: 67 žiakov
2003/04: 64 žiakov
2004/05: 68 žiakov
2005/06: 54 žiakov
2006/07: 59 žiakov
2007/08: 56 žiakov
2008/09: 50 žiakov (28 chlapcov, 22 dievčat)
2009/10: 47 žiakov (26 chlapcov, 21dievčat)
2010/11: 42 žiakov (25 chlapcov, 17 dievčat)
Pedagogickí zamestnanci školy (v poradí, ako do školy prišli):
Vyučujúci náboženskej výchovy:
Nepedagogickí zamestnanci (všetci z Lodna):
Riaditelia školy v Lodne:
Súčasní zamestnanci Základnej školy Lodno:
Školská jedáleň:
PaM – mzdy a personalistika školy
Zriaďovateľ : Obec Lodno
pani starostka Alžbeta Suriaková
zástupca starostky Jozef Jedinák
Reprezentácia školy a úspechy žiakov:
Jozef Suriak
Michal Mrvečka
Dominika Martikánová
Terézia Suriaková
Ivana Pastuchová
Katarína Mrvečková
Marika Barteková
Denisa Vargová
Frederika Fujáková
Erika Šutá
Petra Červienková
Rastislav Šutý
Barborka Chovancová
Vanessa Ďurčová
Juraj Fuják
Kristína Belanová: 1.miesto „Včely očami detí“ – (2009/2010)
Spomienky zamestnancov ZŠ Lodno, keď oni boli žiakmi našej školy:
p. Kuricová (pani učiteľka):
„Nikdy nezabudnem na vynaliezavosť pána učiteľa Švidroňa. Keď musel nutne odísť z triedy, nechal nahrávať odpovede žiakov o bitke pri Lipanoch na magnetofón. Takže sme všetci boli ticho.“
„Raz keď som dostala z diktátu zlú známku, plakala som. Ale bolo to z učiva, ktoré sme sa ešte neučili.“
p. Dubovická (pani riaditeľka):
„Ja si spomínam na pána riaditeľa, ktorý nám rád čítaval rozprávky. Tiež na telesnú výchovu, keď sme cvičili v triede na zafarbenej drevenej podlahe.“
p. Vargová (pani vychovávateľka):
„Vždy sa zasmejem nad tým, ako prišiel cirkus a jedna malá akrobatka chcela použiť drevenú latrínu, nevedela ako na to a my sme jej ochotne radili. Raz som sa tiež rozplakala pred tabuľou, keď som si nevedela spomenúť, koľko je 4x10.“
p.Vavreková (pani upratovačka):
„My sme museli ako žiaci pracovať v záhrade, ukladať drevo, upratovať, umývať, zametať. Možno preto mi táto práca učarovala.“
p.Chovancová (vedúca kuchyne):
„Spomínam si na to, ako pani školníčka vošla hocikedy do triedy a naložila do pece, aby nám nebola zima. Vtedy ešte školská jedáleň nebola, varilo sa iba pre škôlkarov. A keď si spomeniem,ako chodila zubárka na fluoridáciu, aby sme si fluorom čistili zuby..bŕŕŕ!“
p. Šumská (pani kuchárka):
„Mojej sestre spadli do tej pece pri sušení topánky a zhoreli.“
p.Brandýsová (pani učiteľka):
„Rozplakala som sa pri trojke z diktátu. To nezabudnem.“
p.Starička (pán školník):
„Ja som raz neposlúchal a musel som si ísť sám odlomiť vŕbový prút, ktorým som potom od učiteľky dostal. Odvtedy som bol dobrý.“